DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Periodická soustava prvků

 

 

  • Periodická tabulka prvků přehlednou a jednoduchou formou zobrazuje chemické prvky a jejich zařazení v periodickém systému
     
  • Periodická tabulka prvků je členěna do vodorovných řad a svislých sloupců. Vodorovné řady periodické tabulky se nazývají periody. Chemické prvky jsou v periodách tabulky řazeny vzestupně podle svého protonového čísla.
     
  • Svislé sloupce periodické tabulky jsou skupiny prvků, sdružující chemické prvky podobných vlastností. Chemické prvky v jedné skupině mají stejný počet valenčních elektronů.

 

imagePeriodický zákon

"Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových hmotností. Vlastnosti chemických prvků se pravidelně opakují."

V této podobě formuloval periodický zákon ruský vědec D. I. Mendělejev již v roce 1869. Od té doby se stal Mendělejevův periodický zákon, v mírně pozměněné podobě, jedním z pilířů moderní chemie.

Periodická tabulka prvků grafickou formou vyjadřuje periodický zákon. Dobré pochopení periodického zákona a systému periodické tabulky, zejména zákonitostí vyplývajících z umístění jednotlivých chemických prvků v periodické tabulce, je základním předpokladem úspěchu při studiu chemie.